Q:

Cheese costs $4.40 per pound. Find the cost per kilogram. (1kg = 2.2lb)

Accepted Solution

A:
Answer:The cost is $9.70 per kilogram.Step-by-step explanation:This can be solved by a rule of three.In a rule of three problem, the first step is identifying the measures and how they are related, if their relationship is direct of inverse.When the relationship between the measures is direct, as the value of one measure increases, the value of the other measure is going to increase too. In this case, the rule of three is a cross multiplication.When the relationship between the measures is inverse, as the value of one measure increases, the value of the other measure will decrease. In this case, the rule of three is a line multiplication.In this problem, the measures are the weight of the cheese and the price. As the weight increases, so does the price. It means that this is a direct rule of three.Solution:The problem states that cheese costs $4.40 per pound. Each kg has 2.2 pounds. How many kg are there in 1 pound. So:1 pound - xkg2.2 pound - 1 kg[tex]2.2x = 1[/tex][tex]x = \frac{1}{2.2}[/tex][tex]x = 0.45[/tex]kgSince cheese costs $4.40 per pound, and each pound has 0.45kg, cheese costs $4.40 per 0.45kg. How much does is cost for 1kg?$4.40 - 0.45kg$x - 1kg[tex]0.45x = 4.40[/tex][tex]x = \frac{4.40}{0.45}[/tex][tex]x = 9.70[/tex]The cost is $9.70 per kilogram.